Thanks to a collaboration from members of the Voices of Wrestling forums (in particular @f4wsupersonic & @TGD287), we present the WrestleMania 32 Weekend Master List with details on all of the events taking place in Dallas on WrestleMania weekend, announced matchups for each event as well as some odds and ends information for those looking for non-wrestling activities throughout the weekend.

Schedule (Updated: March 25)

Pre-Weekend

  • Thursday, March 31, 3:00 PM NWA IHWE The Cornette Experience and Meet & Greet Ridglea Theater (Fort Worth)
  • Thursday, March 31, 6:00 PM WrestleMania Axxess Kay Bailey Hutchison Convention Center
  • Thursday, March 31, 7:00 PM NWA Parade of Champions 2K16 Ridglea Theater (Fort Worth)
  • Thursday, March 31, 8:00 PM WaleMania 2 Winstons Supperclub

WrestleMania 32 Weekend

  • Friday, April 1, 10:00 AM WrestleCon Convention Hyatt Regency Dallas
  • Friday, April 1, 4:00 PM EVOLVE Eddie Deen’s Ranch
  • Friday, April 1, 4:00 PM WrestleMania Axxess Kay Bailey Hutchison Convention Center
  • Friday, April 1, 7:30 PM ROH Supercard of Honor Night 1 Hyatt Regency Dallas
  • Friday, April 1, 8:00 PM Combat Zone Wrestling Eddie Deen’s Ranch
  • Friday, April 1, 9:00 PM WWE NXT Dallas Convention Center
  • Friday, April 1, 11:55 PM Kaiju Big Battel Eddie Deen’s Ranch
  • Saturday, April 2, 8:00 AM WrestleMania Axxess Kay Bailey Hutchison Convention Center
  • Saturday, April 2, 10:00 AM WrestleCon Convention Hyatt Regency Dallas
  • Saturday, April 2, 12:00 PM EVOLVE Eddie Deen’s Ranch
  • Saturday, April 2, 2:00 PM ROH Supercard of Honor Night 2 Hyatt Regency Dallas
  • Saturday, April 2, 4:00 PM SHIMMER Eddie Deen’s Ranch
  • Saturday, April 2, 4:00 PM Ringside with Jim Ross and Friends House of Blues Dallas
  • Saturday, April 2, 6:30 WWE Hall of Fame American Airlines Center
  • Saturday, April 2, 8:00 PM WrestleCon Supershow Hyatt Regency Dallas
  • Saturday, April 2, 8:00 PM WWN Mercury Rising Supershow Eddie Deen’s Ranch
  • Saturday, April 2, 9:30 PM Jim Ross Live The Ritz-Carlton Dallas
  • Saturday, April 2, 11:00 PM Ringside with Jim Ross and Friends House of Blues Dallas
  • Saturday, April 2, 12:00 AM WWNLive Experience: Wrap Up Party Eddie Deen’s Ranch
  • Sunday, April 3, 8:00 AM WrestleMania Axxess Kay Bailey Hutchison Convention Center
  • Sunday, April 3, 10:00 AM DDP Yoga WrestleMania Workshop Larry North Fitness at City Place Club
  • Sunday, April 3, 10:30 AM Mania Moments Brunch Hyatt Regency Dallas
  • Sunday, April 3, 11:00 AM Terry Funk’s Authentic Texas BBQ Tailgate across the street from AT&T Stadium (Cowboys Stadium)
  • Sunday, April 3, 11:00 AM ManiaCrawl TBA
  • Sunday, April 3, 5:00 PM WrestleMania 32 AT&T Stadium (Cowboys Stadium)
  • Sunday, April 3, 12:00 AM VIP Wrestling #ThisIsWrestling (St. Jude Hall – Arlington)
  • Monday, April 4, 7:00 PM WWE Raw American Airlines Center
  • Monday, April 4, 11:00 PM Ringside with Jim Ross and Friends House of Blues Dallas

Post-Weekend

  • Tuesday, April 5, 7:00 PM WWE Smackdown Toyota Center (Houston)

Announced Matches/Cards

Thursday, March 31

NWA/IHWE – Parade of Champions
Greet Ridglea Theater – Fort Worth
3:00 p.m.

  • Chase Owens vs. Jason Kincaid
  • Lance Hoyt vs. Ray Rowe vs. Rodney Mack
  • NWA World Junior Heavyweight Title – Steve Anthony © vs. John Saxon
  • NWA World Women’s Title Match (Special Referee: Veda Scott) – Amber O’Neal (c) vs. Jessica James
  • NWA World Tag Team Title Match – The Iron Empire (Matt Riviera & Rob Conway) (c) vs. Outlaw Inc. (Andy Dalton & Barrett Brown) (w/Black Bart)
  • NWA World Heavyweight Title Match – Jax Dane (c) vs. Charlie Haas (w/Black Bart)

Friday, April 1

EVOLVE 58
Eddie Deen’s Ranch
4:00 p.m.

  • EVOLVE Title Match – EVOLVE 56 Rematch Timothy Thatcher defends vs. Matt Riddle
  • EVOLVE Tag Team Title Match – If Nese & Konley Lose They Can’t Team Again Johnny Gargano & Drew Galloway defend vs. Anthony Nese & Caleb Konley with So Cal Val & Andrea
  • Best In The World Challenge Series – The Flyer Zack Sabre Jr. vs. Will Ospreay
  • Chris Hero & Tommy End vs. Drew Gulak & Tracy Williams
  • Ricochet vs. TJ Perkins
  • Sami Callihan vs. Ethan Page
  • Marty Scurll vs. Fred Yehi

ROH Supercard of Honor – Night 1
Hyatt Regency Dallas
7:30 p.m.

  • Six-Man Mayhem: Donovan Dijak vs. Cheeseburger vs. Adam Page vs. BJ Whitmer vs. Dalton Castle vs. Frankie Kazarian
  • Hanson, Ray Rowe, Mark and Jay Briscoe vs. Rhett Titus, Kenny King, Silas Young and Beer City Bruiser
  • Moose vs. Roderick Strong
  • ACH vs. Adam Cole
  • Kyle O’Reilly vs. Matt Sydal
  • ROH Title Match: Champion Jay Lethal vs. Lio Rush
  • The Young Bucks vs. The Motor City Machine Guns

Combat Zone Wrestling – Welcome to the Combat Zone
Eddie Deen’s Ranch
8:00 p.m.

  • Masada vs. Matt Tremont
  • Nation of Intoxication vs. Amazing Gulaks & Chuck Taylor
  • Sami Callihan vs. Bull James
  • Joey Janela vs. Lio Rush
  • Joe Gacy vs. Tim Donst
  • WSU World Title Match – Cherry Bomb (c) vs. Jessicka Havok

WWE NXT – NXT TakeOver: Dallas
Dallas Convention Center
9:00 p.m.

  • Austin Aries vs. Baron Corbin
  • The Revival (Scott Dawson & Dash Wilder) vs. American Alpha (Jason Jordan & Chad Gable)
  • Apollo Crews vs. Elias Samson
  • Sami Zayn vs. Shinsuke Nakamura
  • WWE NXT Women’s Title – Bayley (c) vs. Asuka
  • WWE NXT Title Match – Finn Balor (c) vs. Samoa Joe

Kaiju Big Battel – Content of Champions
Eddie Deen’s Ranch
11:55 p.m.

  • Fighto for the Southern Division Championship Belt – Paco Plantain vs Hell Monkey
  • Arm Wrestling Championship Match – Dusto Bunny vs Steam Powered Tentacle Boulder

Saturday, April 2

EVOLVE 59
Eddie Deen’s Ranch
12:00 p.m.

  • USA vs. Europe Series – Ricochet vs. Will Ospreay
  • Matt Riddle vs. Zack Sabre Jr.
  • USA vs. Europe Series – Timothy Thatcher vs Marty Scurll
  • TJ Perkins vs. Tommy End
  • EVOLVE Tag Team Title Match – Drew Galloway & Johnny Gargano (c) vs. Catch Point (Drew Gulak & Tracy Williams)

ROH Supercard of Honor – Night 2
Hyatt Regency Dallas
2:00 p.m.

  • The All Night Express vs. Reborn Matt Sydal & ACH
  • 2 out of 3 Falls – Bobby Fish vs. Roderick Strong
  • #1 Contender’s Match – The Addiction vs. The Briscoes vs. The Motor City Machine Guns vs. The Young Bucks
  • No Holds Barred Match – Adam Cole vs. Kyle O’Reilly

SHIMMER 80
Eddie Deen’s Ranch
4:00 p.m.

  • 12-Woman Tournament to crown the inaugural holder of the Heart of SHIMMER Championship: Veda Scott, Heidi Lovelace, Nicole Matthews, Crazy Mary Dobson, Cherry Bomb, Cheerleader Melissa, Candace LaRae, Kimber Lee, Nicole Savoy, Leva Bates, LuFisto and Jessicka Havok

Queens of Combat
WrestleCon
4:00 p.m.

  • Queens of Combat Title – Taeler Hendrix (c) vs.Jessicka Havok vs. Tessa Blanchard
  • Mickie James vs. LuFisto

WrestleCon Supershow
Hyatt Regency Dallas
8:00 p.m.

  • Aerostar, Fenix & Andrew Everett vs. Dragon, Fireball and Jack Evans
  • 10-Man Captain’s Choice – Joey Ryan vs. Jeff Jarrett
  • Will Ospreay vs. Marty Scurll
  • Matt Hardy vs. Lance Storm

WWN Mercury Rising Supershow
Eddie Deen’s Ranch
8:00 p.m.

  • Ethan Page vs. Anthony Nese
  • Johnny Gargano, TJ Perkins & Kota Ibushi vs. Will Ospreay, Marty Scurll & Tommy End
  • EVOLVE Championship Match Timothy Thatcher defends vs. Sami Callihan
  • Best In The World Challenge Series – The Rival Zack Sabre Jr. vs. Chris Hero
  • SHINE Championship Match Taylor Made (c) vs. Ivelisse
  • FIP World Heavyweight Championship Fatal Four Way Caleb Konley defends vs. Maxwell Chicago vs. Jason Cade vs. Gary Jay
  • Matt Riddle vs. Tracy Williams
  • Drew Gulak vs. Fred Yehi
  • Ethan Page vs. Anthony Nese

Sunday, April 3

WWE – WrestleMania 32
Cowboys Stadium
6:00 p.m.

  • WWE Intercontinental Championship Ladder Match – Kevin Owens © vs. Sami Zayn vs. Dolph Ziggler vs. Zack Ryder vs. Sin Cara vs. The Miz vs. Stardust
  • Andre the Giant Memorial Battle Royal
  • WWE United States Championship – Kalisto © vs. Ryback
  • 4-on-3 Handicap Match WWE Tag Team Championship – The New Day © vs. The League of Nations
  • The Usos vs. The Dudley Boyz
  • WWE Divas Championship – Charlotte © vs. Becky Lynch vs. Sasha Banks
  • No Holds Barred Street Fight – Dean Ambrose vs. Brock Lesnar
  • Hell in a Cell – Shane McMahon vs. The Undertaker
  • WWE World Heavyweight Championship – Triple H © vs. Roman Reigns

VIP Wrestling – #ThisIsWrestling
St. Jude Hall (Arlington)
12:00 a.m.

  • Brian Cage vs. AR Fox
  • Unholy Complex vs. The Vet Club
  • Barrett Brown, Cherry Ramons & Jessica James vs. Johnny Gargano, Joey Ryan & Candice LeRae
  • Battle Royal featuring Jake “The Snake” Roberts
  • Killer Elite Squad (Lance Archer (Hoyt) and Davey Boy Smith Jr.) vs. Pretty Boy Killers (Keith Lee and Shane Taylor)
  • VIP Championship – Sami Callihan vs Ray “Death” Rowe


 

Tourism Suggestions

  • City Pass (for bulk, discounted attractions)

Historical/Education/Wildlife

Shopping/Entertainment

Other

Fast Food Suggestions

Dine-in Restaurant Suggestions

Sporting Events